Co je to ájurvéda a ájurvédska masáž?

Ájurvéda, dávná indická léčebná filozofie, není jeho součástí jen strava a bylinné léky. Nahledejte do tajemství této tisícileté praxe a zjistěte vše, co jste kdy chtěli vědět o ájurvédske masáži. Nejprve musíme o něco zahrabat do historie ájurvédy, aby jste lépe porozuměli konceptu masáže. Základy ájurvédy sahají tisíce let zpět, cca 5 000 let před našim letopočetem. Ájurvéda je tradiční indický systém medicíny, který doslova znamená „věda o životě“. Je založená na přirozené rovnováze těla a mysli, a jejím cílem je dosažení harmonie v těle. Jsou tu tři doshas, nebo konstituce těla, vata, pitta, a kapha, a váš typ dosha určuje vaši dietu, životní styl a dokonce i typ masáže, který by vám nejlépe pomohl.

Typy ájurvédske masáže

Nyní přichází ta nejlepší část – sama masáž! Ájurvédska masáž je velmi odlišná od klasické nebo sportovní masáže, na kterou jsme zvyklí. Ájurvédska masáž je hluboce relaxační, ale nejen to, také pročišťuje, výživuje a posiluje tělo na fyzické i energetické úrovni. Existuje mnoho typů ájurvédske masáže, ale některé z nejpopulárnějších a nejčastěji používaných jsou Abhyanga, Shirodhara, Pinda Sveda a Marma. Abhyanga je celotělová masáž za použití teplého oleje, Shirodhara je technika odkapávání teplého oleje na čelo, Pinda Sveda je masáž za použití sáčků naplněných léčivými bylinami a Marma je masáž energetických bodů na těle. Každý z těchto typů masáže má své specifické uplatnění a přínosy, záleží tedy na tom, co od masáže očekáváte a co potřebujete.

Přínosy ájurvédske masáže

S masáží ájurvédy se nedostanete jen k odpočinku a relaxaci - existuje mnoho dalších výhod, které nám mohou tato praxe přinést. Prvním a nejvíce zřetelným přínosem, který si všimne každý, kdo vyzkouší ájurvédske masáže, je hluboká relaxace. Ale kromě toho můžete očekávat mnohem více. Ájurvédske masáže mohou pročistit tělo od toxinů, zvyšují vitalitu, podporují dobré trávení, zlepšují kvalitu spánku a dokonce mohou pomoci při léčbě některých nemocí. Ale věřte mi, seznam výhod je mnohem delší! Například Shirodhara, masáž hlavy a čela teplým olejem, je skvělá na stres a nespavost, protože působí oklízňujícím způsobem na nervový systém. Na druhou stranu Pinda Sveda, masáž bylinnými sáčky, stimuluje oběh krve a lymfy, zvyšuje flexibilitu a je ideální pro sportovce a aktivní osoby.

Jak se připravit na ájurvédske masáži?

Chystáte se na svou první ájurvédska masáž a nevíte, co čekat? Nebojte se, jsem tu, abych vám pomohla připravit se na tuto zcela unikátní zkušenost. Předně je dobré jít na masáž nalačno, ideálně 2-3 hodiny po posledním jídle. Pokud je to možné, raději se vyhněte alkoholu a kofeinu před masáží. Před masáží byste měli také vykonat důkladnou hygienu, ale nedoporučuje se holení, protože masáže často zahrnují použití olejů, které by mohly podráždit nově oholenou kůži. A pokud jste žena, není vhodné chodit na ájurvédske masáže během menstruace, protože tělo prochází přirozenou detoxikací a masáž by mohla tento proces narušit.

Moje zkušenost s ájurvédske masáži

Před několika lety, když mi bylo dvacet a šest, jsem se setkala poprvé se světem ájurvédy. Byla jsem na Mateřské s Matyášem a byla jsem vyčerpaná. Jednoho dne mi moje kamarádka doporučila ájurvédske masáže. Byla jsem skeptická, ale rozhodla jsem se vyzkoušet a objednala jsem si Abhyangu, celotělovou masáž teplým olejem. A musím říct, že to pro mě byla zkušenost měnící život. Cítila jsem se tak relaxovaně a uvolněně, jako nikdy předtím. Cítila jsem jak se mi ulevilo od stresu a únavy, které se ve mě hromadily. Byla jsem naprosto fascinována tím, jak mi tato jednoduchá masáž pomohla dostat se do tak hlubokého stavu relaxace a jak mi pomohla vlastně i na takové fyzické úrovni. Posléze jsem si vyzkoušela i ostatní typy masáží a každá měla svůj jedinečný vliv. Od té doby jsem brala ájurvédsku masáž jako součást svého života a uviděla jsem mnoho změn v mém zdraví a pocitu pohody.

Ájurvédska masáž doma

A co když si nemůžete dovolit profesionální ájurvédske masáže nebo prostě nechcete chodit do salónu? Můžete se pokusit o jednoduchou formu ájurvédske masáže doma! Samomasáž, známá jako abhyanga, je hlavní součastí ájurvédske rutiny péče o tělo a je velmi jednoduchá na vyzkoušení. Začněte tím, že si zahřejete nějaký olej - sesamový olej je klasická volba, ale můžete použít i jakýkoliv jiný olej, který máte doma. Pak začněte masírovat tělo postupně, začínaje nohama a konče hlavou. Věnujte každé části těla adekvátní pozornost a snažte se cítit každou svalovou skupinu, kterou masírujete. Po masáži si dopřejte teplou sprchu nebo koupel, abyste odstranili přebytečný olej a uvolnili póry. A pak si dopřejte relaxaci! Budete překvapeni, jak dobře se budete cítit po této jednoduché domácí masáži!

Věřím, že teď máte o ájurvédske masáži jasnější obrázek. Je to skvělá cesta ke zdraví a relaxaci a vážně doporučuji, abyste to zkusili a sami se přesvědčili o jejích přínosech. Ať už se rozhodnete pro profesionální masáž nebo svoji domácí verzi, jsem si jistá, že budete milovat tu hloubkovou relaxaci a obnovující energii, které vám ájurvédská masáž přinese.