Význam těhotenské masáže

Ach, těhotenství, tento nádherný čas plný změn, očekávání, ale i bolestí. Když jsem byla v očekávání svého prvního potomka Kláry, pomyslela bych si, že masáže jsou poslední věc, na kterou budu myslet mezi všemi těmi návštěvami lékaře a přípravou dětského pokojíčku. Ale ouha, jak rychle se člověk může poučit! Těhotenská masáž je totiž skvělým způsobem, jak si v tomto magickém období života ulevit od bolesti zad, snížit stres a zlepšit náladu. Možná máte pocit, že se vaše tělo mění rychleji než kouzelník při triku s králíkem a kloboukem, a věřte mi, masáž vám dokáže vrátit pocit kontroly nad vlastním tělem.

Kdy je ideální doba začít s masážemi v těhotenství

Otázka, která vás možná napadne stejně rychle jako mě, když mi David, vždy s poklad na ruce, přišel navrhnout, abych zkusila těhotenské masáže, je: "Kdy je vlastně nejlepší čas začít?" No, podle odborníků je to nejdříve ve druhém trimestru, když je riziko spontánního potratu nižší. V prvním trimestru je tělo na plné obrátky, pracuje na vytvoření nového života, takže masáže je lepší nechat na později, až si na novou situaci trochu zvykne. Já jsem konkrétně začala s pravidelnými masážemi asi ve 20. týdnu a byla to rozhodně jedna z nejlepších věcí, které jsem pro sebe a malého Cyrila udělala. Takže pokud se cítíte dobře a světí vám to váš lékař, hurá na masážní stůl!

Jak často jsou těhotenské masáže vhodné

Není to jako s čokoládou – tady opravdu čím víc, tím líp neplatí. Každá maminka a každé těhotenství je jiné, takže optimální frekvence se může příšerně lišit. Všeobecně platí, že jednou týdně je krásný standard, pokud to vaše časový rozvrh a rozpočet dovolují. Ale klidně můžete začít i jednou za měsíc a podle potřeby frekvenci zvyšovat. Já osobně jsem měla masáž jednou za dva týdny a bylo to akorát tak na to, abych se vzpamatovala od bolestí spojených s těhotenstvím, zvládnout ty nekonečné pochody za Davidem při nákupu věcí pro miminko a stihnout si zamlsat na nějaké té těhotenské chuti.

Typy těhotenských masáží

Nebojte, nebudete muset absolvovat wrestling s masážním terapeutem. Těhotenské masáže bývají jemné a přizpůsobené aktuální fázi vašeho těhotenství. Máme tu například švédskou masáž, která je skvělá pro uvolnění celého těla. Pak tu je hlubokotkáňová masáž, ale pozor, ta je intenzivnější, takže vhodná spíš pro maminky zvyklé na silnější tlak. Reflexní terapie se zase zaměřuje na specifické body na nohou, rukou a uších, což může pomoci i s některými těhotenskými komplikacemi. A nezapomeňte, že dokonce existují terapeuti specializovaní přímo na těhotenské masáže. Já jsem vyzkoušela každou masáž a vůbec nechápu, jak jsem mohla před těhotenstvím bez nich znát radost z života!

Výběr správného masáže terapeuta

Je to jako sehnat dobrého kadeřníka – když ho jednou najdete, chcete ho nechat si značkovat. Ale vážně, hledat terapeuta, který je vyškolený a zkušený v těhotenských masážích, není legrace. Je třeba dát si záležet a vyhledat někoho, kdo má potřebné vzdělání a porozumění k tomu, co vaše tělo prochází. Vždy je dobré si ověřit recenze, zeptat se na akreditace a věnovat pozornost tomu, jak terapeut komunikuje – měl by být empatický a ochotný přizpůsobit masáž vašim individuálním potřebám. David mi našel terapeuta, který měl dokonce karikaturu těhotné ženy na zdi své kliniky a to mi hned posílilo důvěru, že jsem na správném místě.

Příprava na těhotenskou masáž

Připravte se jako na první rande – tedy bez nervozity a s nadějí, že to skončí lépe než bolavými zády! Pijte dostatek vody, protože hydratované svaly jsou pružnější a masáž bude účinnější. Zvažte lehké občerstvení – nikdo nechce, aby mu během masáže kručelo v břiše. Mějte u sebe pohodlné oblečení, protože po masáži budete chtít jen vlézt do něčeho, co neomezuje. Také neváhejte se zeptat terapeuta, jestli by si měl přinést něco speciálního, jako třeba svůj vlastní těhotenský polštář, abyste se cítili co nejpohodlněji. Na jedné masáži mi terapeut dokonce pustil nahrávku zvuků džungle, aby to celé bylo více "zen", což bylo legrační, ale také příjemně uklidňující.

Pozor na kontraindikace těhotenské masáže

Není to sice tak dramatické jako scény v akčních filmech, ale na kontraindikacích něco bude. Je důležité si uvědomit, že některé stavy v těhotenství mohou masáže výrazně omezení. Mluvíme třeba o preeklampsii, vysokém krevním tlaku nebo o případech krvácení či předčasné kontrakce. Vždy je lepší konzultovat s lékařem, než se plácnout na masážní stůl. I když jsem měla štěstí, že jsem vždycky byla zdravá jako řípa, byla jsem před každou masáží u lékaře na kontrole, abych si byla jistá, že je vše v pořádku.

Bonusy těhotenské masáže pro miminko

Že masáž uspokojí jen vaše potřeby? Kdepak, odborníci soudí, že příjemné masáže mohou mít pozitivní vliv i na miminko. Prý to pomáhá snižovat stresové hormony, což vede k lepšímu růstu miminka. A víte co? Když se miminko cítí dobře, cítíte se dobře i vy. Vzpomínám, jak Klárka kopala jako profesionální fotbalista během masáží a v duchu jsem si představovala, že "Tančí" radostí. Takže možná jsem během těch masáží nenaučila jen sebe cítit se lépe, ale možná jsem položila první základy Klářině kariéře tanečnice.

Závěrečné myšlenky na téma těhotenská masáž

A přes všechny ty bolesti a nepohodlí, které těhotenství s sebou přináší, věřte mi, masáž je jako malá oáza klidu uprostřed hormonální bouře. Já sama jsem masáže v těhotenství nesmírně ocenila a když na to vzpomínám, jsem si jistá, že pomohly připravit mě i mé děti na tu krásnou a náročnou cestu, kterou je mateřství. Tak nečekejte na zázrak, jděte si pro ni samy na masážní stůl! A pamatujte, pokud si někdy nejste jisté, nezapomeňte se o všem poradit se svým gynekologem. Zdraví vás i vašeho miminka je přece na prvním místě. A kdo ví, možná jednou vaše malý nebude jen kopat do vás z bříška, ale tančit radostí – stejně jako Klára a Cyril.